دعای رزق و روزی و دعای کارگشایی مجرب

دعای رزق و روزی امام جواد علیه السلام

در این مطلب از سایت دعا۱۲۱ قصد داریم تا دعای رزق و روزی امام جواد (ع) را که یکی از مجرب ترین ادعیه رزق می باشد خدمت شما عزیزان ارایه نماییم.

در ابتدا باید گفت رزق تنها مال و ثروت نیست هرچند عموم آن را فقط در مال و ثروت می دانند لکن برخی معنویات نیز رزق محسوب میشود همچون سلامتی وعزت و…

هر یک از معصومین واسطه خیر و برکتی برای ما هستند و در روایات متعددی امام جواد واسطه فیض و روزی هستند و می فرمایند که هرکسی دربحث امور مالی نیازمند شد و گرفتار گشت به وجود مقدس و نورانی امام جواد متوسل شود تا گره باز شود ان شاء لله . در ادامه چند نسخه معنوی برای طلب رزق و روزی با توسل به حضرت جواد علیه السلام خدمت شما عزیزان ارائه می نماییم.

دعای رزق و روزی امام جواد(ع)

علما روزها را دوازده ساعت بخش کرده اند و هر ساعتى را به امامى نسبت داده اند و ساعت نهم روزها متعلق به حضرت جواد علیه السلام است … و تـوسـل بـه آن حـضرت در این ساعت براى وسعت رزق نافع است ، و شایسته است که در توسل به آن حضرت این دعای رزق و روزی امام جواد (ع) را بخواند:

اَللّهـُمَّ اِنـّى اَسـْئَلُکَ بـِحـَقِّ وَلِیِّکَ مُحَمَّدِ بْنِ عَلِی علیه السلام اِلاّ جُدْتَ بِهِ عَلَىَّ مِنْ فـَضـْلِکَ ، وَ تَفَضَّلْتَ بِهِ عَلَىَّ مِنْ وُسْعِکَ ، وَ وَسَّعْتَ بِهِ عَلَىَّ مِنْ رِزْقِکَ، وَ اَغْنَیْتَنى عَمَّنْ سـِواکَ ، وَ جـَعـَلْتَ حـاجـَتـى اِلَیـْکَ وَ قَضاها عَلَیْکَ ، اِنَّک لِما تَشاَّءُ قَدیرٌ.

بعضى گفته اند این دعا بعد از هر نماز به جهت اداء دین مجرب است.( محدّث قمی -منتهی الآمال)

در جایی دیگر این دعای رزق و روزی امام جواد (ع) برای گشایش در رزق ذکر شده است که البته بخشی است از دعایی دیگر لکن خواندن همین قسمت برای گشایش در روزی بسیار مفید است:

اللَّهُمَّ إِنِّی أَسْأَلُکَ بِحَقِّ وَلِیِّکَ مُحَمَّدِ بْنِ عَلِیٍّ الْجَوَادِ إِلَّا جُدْتَ عَلَیَّ مِنْ فَضْلِکَ ، وَ تَفَضَّلْتَ عَلَیَّ مِنْ وُسْعِکَ ، وَ وَسَّعْتَ عَلَیَّ مِنْ رِزْقِکَ ، وَ أَغْنَیْتَنِی عَمَّنْ سِوَاکَ ، وَ جَعَلْتَ حَاجَتِی إِلَیْکَ وَ قَضَاءَهَا عَلَیْکَ ، فَإِنَّکَ لِمَا تَشَاءُ قَدِیرٌ(سید هبه الله راوندی – مجموع الرائق)

در بخشی از دعایی دیگر این دعا آمده که برای رزق و روزی بسار مفید است:

اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وَ عَلَى ابْنَتِهِ وَ عَلَى ابْنَیْهَا وَ أَسْأَلُکَ بِهِمْ أَنْ تُعِینَنِی عَلَى طَاعَتِکَ وَ رِضْوَانِکَ وَ تُبَلِّغَنِی بِهِمْ أَفْضَلَ مَا بَلَّغْتَ أَحَداً مِنْ أَوْلِیَائِکَ إِنَّکَ جَوَادٌ کَرِیمٌ… اللَّهُمَّ إِنِّی أَسْأَلُکَ بِحَقِّ وَلِیِّکَ مُحَمَّدِ بْنِ عَلِیٍّ إِلَّا جُدْتَ بِهِ عَلَیَّ مِنْ فَضْلِکَ وَ تَفَضَّلْتَ بِهِ عَلَى مَنْ وَسِعَکَ ، وَ وَسَّعْتَ عَلَیَّ رِزْقَکَ ، وَ أَغْنَیْتَنِی عَمَّنْ سِوَاکَ َ، وَ جَعَلْتَ حَاجَتِی إِلَیْکَ وَ قَضَاهَا عَلَیْکَ ، إِنَّکَ لِمَا تَشَاءُ قَدِیرٌ(شیخ سلیمان صهرشتی – کتاب قبس المصباح)

دعای رزق امام جواد

روایات توسل به حضرت جواد(ع) برای رزق و روزی

۱) اسماعیل بن عباس هاشمى گفت : روز عیدى خدمت حضرت جواد علیه السلام رفتم و به آن جناب از تنگى معاش شکایت کردم. آن حضرت مصلاى خود را بلند کرد و از خاک سبیکه اى از طلا برداشت، یعنى خاک به برکت دست آن حضرت طلا شد ، و بـه مـن عـطـا کـرد. آن را به بازار بردم، شـانـزده مثقال بود.

۲) شیخ احمد بن علی بن احمد نجاشی ، معروف به ابن کوفی ، که نزد شیعه و سنّی ، ثقه و راستگوست ، در آخر ماه ربیع الاول سال۴۴۲ در بغداد نقل می کند: حسن محمّد بن جعفر تمیمی این داستان را از جانب دوستش ابوالوفای شیرازی برای من نقل نمود: من در دست ابوعلی الیاس ، حاکم کرمان، با سختی اسیر بودم. موکّلین من به من گفتند که ابوعلی الیاس، قصد قتل مرا کرده است. مضطرب شدم و با توسّل به ائمه علیهم السلام با خداوند مناجات کردم. وقتی شب جمعه شد و از نماز فارغ شدم ، خوابیدم. در خواب رسول خدا صلّی الله علیه وآله را دیدم که می فرمایند: در مقاصد دنیوی به من ، به دخترم و دو پسر من متوسّل نشو ،‌ مگرآنکه به دنبال رضوان الهی و طاعت خداوند باشی. سپس حضرت در مورد هر یک از ائمه علیهم السلام سفارشی کردند تا آنجا که در مورد حضرت جوادالائمه علیه السلام فرمودند:

وَ أَمَّا مُحَمَّدُ بْنُ عَلِیٍّ فَاسْتَنْزِلْ بِهِ الرِّزْقَ مِنَ اللَّهِ تَعَالَى

و اما در مورد محمّد بن على علیهما السلام ، به سبب او نزول رزق را از خداى تعالى در خواست کن.

در این مطلب بیان نمودیم که با خواندن چه ادعیه ای به حضرت امام جواد(ع) توسل کنیم و ایشان را واسطه خود و خداوند قرار دهیم تا در روزیمان گشایش حاصل شود. صرف خواندن دعای رزق و روزی امام جواد (ع) اگرچه برکات فراوان دارد لکن می بایست در کنار آن اموری از جمله تلاش و کوشش در جهت کسب روزی حلال, رعایت محرمات دین و امر مهم حق الناس باشد تا مورد توجه قرار گرفته و تاثیر حقیقی خود را نشان دهد. جهت مطالعه بیشتر در این زمینه دعای رزق و روزی فراوان را بخوانید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
پشتیبانی دعا۱۲۱
پیغام خود را ارسال نمایید